Plánujete výlet na kole? Víte však, které kolo vybrat?

V první řadě je důležité, rozmyslet si, co od kola očekáváte, na co ho budete používat a v jakém terénu s ním budete jezdit. Podle těchto parametrů můžete potom vybrat to správné jízdní kolo.

Do terénu jedině na horském koleHorské kolo

Jak už název těchto kol napovídá, jsou určená především do náročného horského terénu. Největší výhodou horského kola v klasické podobě je jeho univerzalita. Horské kolo můžete použít také na silnici, ale pro svou konstrukci a typ používaných pneumatik není jízda na tomto kole tak efektivní jako u kola krosového. Základem každého správného horského kola je tuhý, většinou duralový rám a také funkční odpružená vidlice se zdvihem 80 a více mm.

Pokud chcete na kole v přírodě více odvázat, sáhněte po kole s většími zdvihy a s odolnějším rámem. V poslední době se také rozrůstá řada horských kol s geometrií určenou pro ženy. Výhodou je kratší rám, který ženám více vyhovuje, dále také pohodlnější sedlo a nechybí ani odpovídající design.

U nás najdete horská kola pro bikerské nadšence i úplné začátečníky!

Se silničním kolem pouze na silnici nebo uzavřený okruhSilniční kolo

Silniční kola jsou povětšinou rychlá, lehká a také elegantní, jedno jim však chybí – univerzalita. Jezdit s nimi tedy můžete pouze na opravdu kvalitním asfaltu, na jakýkoliv terén se silničním kolem budete muset zapomenout. Pokud vám však silnice stačí, budete překvapeni, jak silniční kolo dokáže být rychlé oproti horskému kolu s hrubšími plášti.

Silniční kolo však není určeno výhradně pro závodníky. V poslední době se velké oblibě těší kola fitness, což jsou rychlá silniční kola, kde je však posed mnohem pohodlnější. 

Jezdíte pouze po silnicích? Potom je pro vás silniční kolo jako stvořené. Budete překvapeni nejen jeho rychlostí, ale také lehkostí.

Jízdu po lesích a polních cestách si nejvíce užijete na trekovém kole

Na prvním pohled od sebe nerozeznáte treková kola, od kol krosových. Treková kola se od krosových liší pouze větším průměrem kol, užšími plášti a menším valivým odporem. S trekovými koly můžete tak klidně vyrazit na projížďku lesem stejně jako je prohnat na asfaltové silnici. Treková kola se zkrátka hodí jako skvělý ekologický dopravní prostředek do měst i na vesnice.

Dobrá rada na závěr! Pamatujte si, že horská kola lehce nahradí treková kola, ale treková kola nemohou nikdy nahradit kola horská!