Připravte své kolo na Jaro

Sníh a mráz pomalu slezl ze silnic a přišel čas oprášit své kolo a připravit na cyklistickou sezónu. Mnoho cyklistů seřízení svého kola podceňuje a připravuje se o zážitek z pohodlnější a bezpečnější jízdy.

Brzdy. Samozřejmostí před každou jízdou je kontrola činnosti brzd. Při startu nové sezóny doporučujeme zkontrolovat opotřebení špalíku brzd a funkci lanovodů.

Brzdy je třeba seřídit tak, aby kolo brzdilo hladce - bez nutnosti vynaložení větší síly při stisku páček. Pro zlepšení funkce brzd stačí vyměnit lanovody, páčky a případně i další součástí brzdícího mechanismu.

Pneumatiky. Zkontrolujte zda jsou pláště neporušené, mají dostatečný vzorek a nejsou popraskané. V případě, že je plášť poškozen, doporučujeme koupit nový. Obě kola je třeba nahustit na tlak, který je uveden na plášti (Obvykle 4 atmosféry). Po nahuštění proveďte kontrolu, zda vzduch neuniká přes ventilek. Stačí naslinit prst a ujistit se, že slina na ventilku nevytváří bublinu.

Vidlice. U kol, které mají odpruženou vidlici je třeba zkontrolovat odpružení. Vidlice by měla správně reagovat na stlačení a uvolnění. Vidlici, v případě nesprávné funkce, je třeba rozebrat, vyčistit a dobře promazat. Tato oprava patří mezi náročnější.

Centrování kol. Nezapomeňte na centrování kol. Kolo se musí ve vidlicích pohybovat symetricky a nevytvářet osmici. Obraťte kolo vzhůru nohama a roztočte jednotlivá kola. Pokud se kola pohybují mimo osu, je potřeba je přecentrovat do osy. Pokud se kolo pohybuje ze strany do strany je potřeba dotáhnout výplet a docentrovat ráfek do stran. V případě většího vychýlení bude pravděpodobně nutné ráfek vyměnit.

Ložiska. Mezi opomíjené opravy patří kontrola a seřízení ložisek kol i pohonného mechanismu. Ložiska je v případě potřeby vhodné vyčistit, promazat a správně složit. Na kole s promazanými ložisky se jede lehce a vydává i příjemnější zvuk.

Přehazovačka. Mechanismus pro přehazovaní převodu kola je opatřen lanovody a dalšími mechanismy. Při přepínaní převodu musí řetěz plynule přecházet mezi pastorky podle zvolené polohy. Je třeba najít správnou délku lanovodů a polohu ladicích šroubků. Pro doladění přehazovaček je třeba mít určitou zkušenost a trpělivost.

Světla. Zkontrolujte uchycení blikačů a zda máte v nich usazenou baterii s dostatečnou kapacitou. Není příjemné zjistit, že vám v padající noci nesvítí světla.

Čistota. Dle uvážení můžete rám kola očistit, aby vaše kolo vypadalo k světu.

Mazání. Nejdůležitější součástí přípravy kola na sezónu je mazaní. Po očistění kola, vezměte olejničku a postupně promažte kola, řetěz, přehazovačku a další pohyblivé mechanismy.

Doplňky. Ujistěte se, že máte připravenou helmu, rukavice a další cyklodoplňky, které vaší jízdě dodají bezpečnost a pohodlí.

Seřízení kola je pro mnohé cyklisty rituálem, na který se těší celou zimu. Pokud vám seřízení kola z jakýchkoliv důvodů dělá potíž, nechte si své kolo seřídit v cykloservisu, kde vám kolo seřídí i poradí, jak se o kolo správně postarat.